04 Ağustos 2006

Conan The Cimmerian


Conan; barbar, paralı asker, hırsız, komutan ve en sonunda bir kral... Süper kahramanların cirit attığı bir dünyada süper olmayan gerçek bir kahraman... Gücünü tümüyle kaslarından ve hükmettiği çelikten alan bir savaşçı... Çelik iradeli fakat tümüyle insani zaafları olan, aklının almadığından korkan, aklın durduğu yerde içgüdüleri sayesinde hayatta kalabilen bir barbar...
Bütün bunlar Kimmeryalı Conan'ı tanımlamaya çalıştığım bir kaç cümle. Fakat Conan benim için bunlara ek olarak çok daha büyük anlamlar ifade eden bir çizgi roman kahramanı. Çizime olan yatkınlığım Conan sayesinde su yüzüne çıkmış, Conan'ın -gerçekten yanımdaymış gibi- moral vermesiyle ilerlemiş ve son olarak aldığım mimarlık eğitimi sonrası çizime bakış açımın değişmesiyle hız verdiğim çalışmalarla sağlamlaşıp bu güne gelmiştir.
Önümde bugüne gelirken geçtiğimden çok daha uzun ve yoğun çalışma gerektiren bir süreç olduğunun farkındayım. Amacım mükemmele ulaşmak olsa da bunun olamayacağını biliyorum. Fakat içinde bulunduğum süreçte çizimlerimi sizlerle paylaşmak beni mutlu edecek.

"Conan, barbarian, mercenary, thief, commander and at the end a king...A warrior who takes power from his muscles and the steel that he rules... A barbarian with ordinary weaknesses who afraids of which he doesnt understand and who can survive with his instincts when logic have fallen dead...
All of these are a few sentences which I try to describe Conan The Cimmerian. But additionally as a comic hero he meant more than these to me. My talent about drawing had come out by Conan, improved by his support as he is phisically with me and came today with the help of my architecture education.
I am aware of that I have a very long process to improve my work. In this process to share my work with you makes me happy."